تاریخچه شال و روسری

ایجاد پوشش در میان ملت ها و قوم های مختلف دارای وجه مشترک بوده، اما در گذر زمان تحت تاثیر عوامل گوناگون، هریک از اقوام و ملت ها نوعی خاص از پوشش را برگزیده اند که در واقع نماد تجربه تاریخی و فرهنگی آنان به شمار می آید. پوشاک نیز همانند سایر پدیده های زندگی از بدو پیدایش در طول تاریخ سیر تکاملی خود را طی کرده و از صورت ابتدایی خود بیرون آمده است. می توان گفت که لباس بیانگر موقعیت، جنسیت، ملیت، تمدن، باور و احساسات انسان است. در رابطه با این موضوع سرپوش ها از اهمیت بیشتری نسبت به لباس های بالاتنه برخوردار بودند. به عنوان بخشی از تاریخ تمدن، پوشش تنها لباس نیست بلکه شامل خالکوبی ها، شکل موها، سبیل، ریش، مدل موهای زنان و به خصوص سرپوش ها می شود که از ویژگی های مهم متمایز کننده یک اجتماع از اجتماع دیگر بود.در این مقاله اختصاصا به بررسی تاریخچه پوشش دهی سر و مو می پردازیم.

بر اساس پژوهش ‏ها،تاریخچه شال و روسری از آغاز پیدایش انسان، هر یک از زن و مرد کوشیده است تا پوشش مناسب خود را تهیه کند. آدمی نخست‏ با برگ درختان، سپس با پوست‏ حیوانات و بعدها با دست‏بافت‏ های خود، خویش را پوشاند. ویل دورانت درباره پوشاک انسان و تاریخ صنعت‏ بافندگی می‏ نویسد: (از وقتی که انسان بافندگی را آغاز کرد بر حسب ضرورت سوزن و سنجاق را ساخت، با پشم گوسفند و الیاف گیاهان، لباس‏هایی را برای خود تهیه کرد). تمام کسانی که زندگی بشر و تحولات آن را ارزیابی کرده ‏اند، بر این تلاش تاکید ورزیده ‏اند و خوشبختانه با پیشرفت صنعت و دست‏ یافتن به منابع و ابزار جدید، پوشش نیز از تغییرات تکاملی بهره‏ مند گردید و انسان به پوشاک مناسب‏ تر دست‏یافت. نکته قابل توجه آن است که اگر چه حیات آدمیان از همان آغاز با «پوشش‏» پیوند خورده است، به دلیل وجود نوعی احساس حیای طبیعی در جنس زن، زنان در طول تاریخ در امر پوشش تلاش و جدیّت ‏بیش‏تر از خود نشان داده‏ اند.

بنابر گواهی متون تاریخچه شال و روسری، در اکثر قریب به اتفاق ملت ها و آیین های جهان، حجاب در بین زنان معمول بوده است؛ هر چند در طول تاریخ، فراز و نشیب های زیادی را طی کرده و گاهی با اعمال سلیقه حاکمان، تشدید یا تخفیف یافته است، ولی هیچگاه به طور کامل از بین نرفته است. مورخان به ندرت از اقوام بدوی که زنانشان دارای پوشش مناسب نبوده و یا به صورت برهنه در اجتماع ظاهر می شدند، یاد می کنند.
دانشمندان، تاریخ حجاب و پوشش زن را به دوران ما قبل از تاریخ و عصر حجر نسبت می دهند، کتاب «زن در آینه تاریخ» پس از طرح مفصل علل و عوامل تاریخی حجاب، می نویسد: با توجه به علل ذکر شده و بررسی آثار و نقوش به دست آمده، پیدایش حجاب به دوران پیش از مذاهب مربوط می شود، و به این دلیل، عقیده عده ای که می گویند «مذهب» ایجادکننده حجاب می باشد، صحت ندارد، ولی باید پذیرفت که در دگرگونی و تکمیل آن بسیار مؤثر بوده است.بی دلیل نیست که همواره پوشاک با مدنیّت و تمدن بشری ارتباط مستقیم داشته و هر چه تمدن انسان جلوتر رفته، تکه های پوشش او بیشتر شده است و تنها در قرن بیستم است که می بینیم تمدن با هزاران تعمد با عریانی و برهنگی همراه می شود. امروزه برای پوشش سر و موها از گزینه های مختلف که شامل مقنعه، شال و روسری است، استفاده می شود.

روسری در تعریف پارچه‌ای معمولاً سه گوش یا چهارگوش (به صورت سه تا شده) است که بیشتر روی سر یا گردن پوشیده می‌شود. روسری ممکن است به منظور رعایت حجاب اسلامی، گرما، تمیزی یا برای زیبایی پوشیده شود.شال در تعریف یکی از پوشیدنی‌ها است که بیشتر به دور گردن یا کمر پوشیده می‌شود. کلمهٔ شال در اصل به معنای نوعی پارچهٔ پشمی یا کرکی است که در قدیم در شهرهای کرمان و مشهد و خلخال بافته می‌شده و برای دوختن پالتو و لباس‌های زمستانی از آن استفاده می‌شده است. و البته امروزه به عنوان پوششی برای موها در جنس های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

شال و روسری همواره یکی از خاستگاه های مد و ترند در دنیای طراحی و لباس بوده و به صورت خاص در کشورهای اسلامی به ان توجه ویژه می شود. ,برندهای بزرگ و معروف از جمله لویی ویتون، شنل، پرادا، ورساچه و .. در زمینه شال و روسری فعالیت داشته و در هر فصل مد شال و روسری جدید به بازار معرفی کرده و در واقع تعیین کننده بازار شال و روسری آنها هستند که به دنبال آنها تولید کننده های داخلی شال و روسری، یا برندهای میان رده در تولید شال و روسری محصولات خود را با مد و ترندی که آنها به دنیای شال و روسری معرفی کردند، ارائه می کنند. شال و روسری جدید اصولا در ابتدای هر سال میلادی به بازار معرفی می شود و تا نوروز به صورت فراگیر به تولید می رسد. البته این معرفی کلی هر ساله انجام می شود اما در ابتدای هر فصل، ترند شال و روسری جدید با توجه به  نوع پوشش مورد نیاز در فصل (بهاره، تابستانه، پاییزه، زمستانه) مجددا در زیر گروه همان مد سال به بازار عرضه می شود. گزینه های مختلفی در طراحی شال و روسری جدید و معرفی آن به بازار شال و روسری مطرح است که نوآوری و بدیع بودن طرح، راحتی در استفاده از شال و روسری جدید، قیمت تمام شده آن، کیفیت پارچه شال و روسری جدید با توجه به فصل مورد عرضه از جمله این موارد می باشد.

مطالب مرتبط

معرفی جنس های معروف در روسری

به طور معمول روسری ها در هر فصل با توجه به گرما و سرما یا در مجلس های گوناگون از پارچه های مختلف برای پوشش و زیبایی مناسب آن مجلس استفاده میشود ‌‌‌‌‌، در راهنمای انتخاب مناسب شال و روسری به بعضی از این پارچه ها که شامل پارچه های حریر ‌‌‌‌‌، ابریشم ‌‌‌‌‌،  ساتن […]

انواع شال و روسری و سرپوش در مدل های گوناگون

شاید با انواع شال و روسری آشنا نباشید و برای شما هم سوال باشد که چند مدل سرپوش وجود دارد؟ به طور کلی وخلاصه ما سه نوع سرپوش داریم، حال برای این که بفهمید هر کدام چیست و کدام یک شما را جذاب تر میکند. ما را در ادامه این نوشته همراهی کنید   شال […]

راهنمای انتخاب شال و روسری مناسب با توجه به طرح ها

قبل این اینکه نحوه انتخاب شال و روسری مناسب را توضیح بدهیم، بهتر است بدانید که بسیاری تصور می‌کنند که شاید شال ها و روسری ها صرفا پوششی برای پوشاندن موها باشد،اما حقیقت تنها این نیست و شما باید بدانید شال ها و روسری ها در تمام دنیا به عنوان ابزار مد و زیبایی نیز […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید